Site icon Zajednica Bosnjaka GA

11. oktobar 2013./6. zul-hidždže 1434. Značaj i poruka kurbana

11. oktobar 2013./6. zul-hidždže 1434.

Značaj i poruka kurbana

 

Hvala Uzvišenom Allahu Gospodaru svjetova.

Neka je salavat i selam Allahovu poslaniku Muhammedu, a.s., na njegovu časnu porodicu, ashabe i na sve njegove sljedbenike do Sudnjega dana.

Poštovani džema’ate, draga braćo i sestre,

Tema današnje hutbe je Kurban – značaj, propisi i poruke.

 

Akcija kurbani u 2013. godini

Rijaset Islamske zajednice i ove godine, kao i predhodnih godina, vodi organiziranu akciju za uplatu kurbana u humanitarne svrhe u bošnjačkoj dijaspori.

Izražavajući svoju zahvalnost svim muslimanima izvan BiH koji su svoje kurbane uplaćivali u humanitarne svrhe u okviru ove akcije, Rijaset i ove godine toplo preporučuje Bošnjacima koji nisu u mogućnosti zaklati svoje kurbane u bošnjačkoj dijaspori, da učestvuju u ovoj akciji uplatom iznosa za svoj kurban. Cijena po jednom kurbanu iznosit će $240.00,  akcija traje do kraja današnjeg dana. Naša je želja da u ovogodišnjoj akciji sve kurbane nabavimo na domaćem tržištu kako bi u  BiH ostala i novčana sredstva i kurbansko meso.

 

Kurbansko meso dijeliće se u humanitarne svrhe: povratnicima, izbjeglim i raseljenim licima, licima u kolektivnim smještajima, socijalnim ustanovama, bolnicama, studentskim domovima, medresama, i drugim pojedincima i ustanovama u BiH potrebnim pomoći.

 

Kada je ljudskom rodu propisano klanje kurbana?

Kurban je propisan 624. godine tj. druge godine po hidžri, kao i zekat i oba bajram namaza.

Njegovu utemeljenost nalazimo u Kur’anu, sunnetu i idžma‘u. Klanje kurbana takođe spada u djela kojima se približava Allahu, dž.š., Njegovom zadovoljstvu i pokazuje spremnost na materijalnu žrtvu.

Allah dž.š u Suri “El-Kevser” kaže: ”Mi smo ti uistinu, mnogo dobra dali, zato namaz radi Allaha klanjaj i kurban kolji, onaj koji tebe mrzi sigurno će on bez pomena ostati!” (El-Kevser, 1-3)

Allah dž.š u Suri Hadždž kaže: ”Svakoj vjerskoj zajednici propisali smo klanje kurbana da bi spominjali Allahovo ime prilikom klanja stoke koju im On daje…”  (Hadždž, 34)

Dakle, prema stanovištu naše, hanefijske pravne škole (mezheba) klanje kurbana spada u vadžib.

 

Smisao i svrha klanja kurbana

Sama riječ ’kurban’ izvedena je iz glagola ’karrebe’, i znači ’približiti se’

Ovim nazivom Allah, dž.š., određuje smisao i cilj klanja kurbana – približiti se Allahu, dž.š., Njegovoj milosti, zadovoljstvu, oprostu i zaštiti.

Razumije se, Allahu dž.š., nije potreban kurban, meso ili krv. On je neovisan od toga. On od nas želi bogobojaznost, pokornost i blizinu Njemu Uzvišenom. Samo je takav kurban valjan kod Allaha, dž.š., i samo od takvih, bogobojaznih kurban će biti primljen.

Svrha klanja kurbana je iskazivanje odanosti i spremnosti na žrtve radi očuvanja vjere. Njegova krv čuva našu krv i krv naše djece – onako kako je kurban sačuvao Ismaila, a.s. i njegovu krv.

Mudrost izvršavanja ovog propisa jeste u tome da se čovjek nauči žrtvovati na putu svoje vjere, zajednice i domovine, za dobro svih ljudi. Kasnije, svaka druga žrtva života, ne predstavlja poteškoću.

Poruka kurbana je odziv na Allahov, dž.š., poziv i solidarnost s socijalno ugroženim osobama.

 

Ko je dužan zaklati kurban?

Prema šeriatskim propisima – svaki musliman i muslimanka koji u vrijeme prva tri dana kurban-bajrama budu posjedovali preko svojih kućnih potreba imovinu – bilo koje vrste – čija vrijednost odgovara nisabu srebra, 641,5 grama (imovina iznosa $4000.00) – dužni su zaklati kurban.

Ashab Ebu Hurejre, r.a., veli da je Allahov poslanik Muhamed, a.s., za one koji imaju mogućnost da zakolju kurban a to ne uradee, rekao: ”Ko je u mogućnosti zaklati kurban, pa ga ne zakolje, nek se ne približava našoj musalli (mjestu gdje se zajednički klanja bajram namaz)”

Vrijeme klanja kurbana

 

Njegovo vrijeme se najbolje razumije iz ovog hadisa Muhameda, a.s.,: ”Prvo što ćemo na bajram uraditi je da klanjamo bajram namaz, a zatim ćemo se vratiti kućama i zaklati kurban.”

Znači, kurban se ne može zaklati prije klanjanja bajram namaza.

Muhamed a.s., je rekao: ”Ko zakolje kurban prije nego se klanja bajram namaz to je samo njemu (tj. kao da je zaklao samo radi mesa običnu životinju).”

Znači, vrijeme kurbana je u danima tekbiri-tešrika tj. od 10. do 13-og dana zul-hidždžeta a to su dani kurban-bajrama.

 

Nagrada za kurban

 

Poslanika, a.s., obećaje da: ”Vlasnik kurbana ima dobro djelo za svaku dlaku kurbana.” (Tirmizi),

”O ljudi koljite kurban i računajte na nagradu za njegovu krv, jer zaista kurbanska krv, iako pada na zemlju, čuva se kod Moćnog i Uzvišenog Allaha.” (Taberi),

”Najbolji posao koji čovjek može za vrijeme Kurban-bajrama uradit – veći i Allahu najdraži posao – jeste puštanje krvi svome kurbanu. On će mu (kurban) pristupiti sa svim svojim znakovima na Sudnjem danu. Zaista, taj posao stigne Allahu prije nego što padne prva kap krvi na zemlju. Pa uljepšavajte svoje poslove kurbanom.” (Buhari, Muslim)

Zaključak:

 

Kurban je jedan od islamskih dužnosti propisan Kur’anom i sunnetom.

 

Kurban je bio i ostao simbol poslušnosti, zahvalnosti i žrtve onoga što je najmilije, od čega se teško razdvaja. Svjesni ove činjenice i brojnih nagrada koje se nude za propisno izvršavanje ovog lijepog vadžiba, pozivamo vas, s obzirom da ovdje ne možemo zaklati kurban, da u ime Allaha, dž.š., to uplatimo uz akciju Rijaseta IZ u BiH.

 

Molimo Uzvišenog Allaha, dž. Š., da nam i ovu akciju upiše u naša dobra djela, a naše kurbane primi kao našu iskrenu spremnost na žrtvu i pomoć u Ime Allaha, dž. š. Amin!

Exit mobile version